School Logo

Clayton St. John C of E Primary School

Growing together in God’s love

Contact Details

Language
Search

Answer

Tom has 75p altogether. 

Take away the cost of the apple first. 75p - 59p = 16p

Two pencils cost 16p. So divide by 2 to find the cost of 1 pencil. A pencil costs 8p 

Top